Inspire Logo Spotkania INSPIRE
Kraków 29-31 maja 2008
Strona główna
Program sympozjum
Komitet organizacyjny
Rada programowa
Komunikat organizatorów
Hotele
 
Poprzednie spotkania
I Konferencja
II Konferencja
IV Konferencja
Tegoroczna Konferencja
 
 
Urząd Miasta Krakowa
Wojewódzki Urząd Małopolski
Urząd Marszałkowski
Akademia Górniczo-Hutnicza
Okręgowe Przedsiębiorstwo Geodezyjno-Kartograficzne
Komunikat 1 Komunikat 2

Urząd Miasta Krakowa

przy współudziale

Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego

Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego

Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica

Okręgowego Przedsiębiorstwa Geodezyjno-Kartograficznego w Krakowie Sp. z o.o.

organizują

III Ogólnopolskie Sympozjum

z cyklu

„Krakowskie spotkania z INSPIRE”

na temat

„Dziedzictwo kulturowe jako element geoprzestrzeni”

Kraków, 17-19 maj 2007

Komunikat 1

Uznając, że utworzenie Europejskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej (INSPIRE) jest przedsięwzięciem, które będzie miało znaczący wpływ na zrównoważony rozwój gospodarczy kraju i regionu, środowisko geodezyjno-kartograficzne Krakowa postanowiło zorganizować po raz trzeci sympozjum z cyklu: „Krakowskie spotkania z INSPIRE”, tym razem na temat „„ dziedzictwo kulturowe jako element geoprzestrzeni”. Sympozjum odbywa się w ramach planowanych w tym roku ”Polskich Dni INSPIRE 2007„. Celem sympozjum jest stworzenie forum dla dyskusji oraz wymiany doświadczeń w tym zakresie.

Dyrektywa INSPIRE (The INfrastructure for SPatial InfoRmation in Europe) opracowana przez Komisję Europejską tworzy podstawę prawną do tworzenia i działania Infrastruktury Informacji Przestrzennej w Europie, w celu formułowania, wdrażania, monitorowania i oceny polityki Wspólnoty na wszystkich poziomach działania oraz dostarczania informacji dla społeczeństwa. Głównym celem INSPIRE jest zwiększenie i udoskonalenie dostępności danych przestrzennych dla podejmowania decyzji w ramach Wspólnoty i wdrażania jej polityki w krajach członkowskich. INSPIRE koncentruje się na polityce dotyczącej środowiska, lecz jest także otwarta na przyszłe rozszerzenie w innych dziedzinach.

Głównymi beneficjentami będą organizacje zaangażowane w formułowanie, wdrażanie, monitorowanie i ocenę działań w zakresie polityki środowiskowej - na poziomie europejskim, krajowym i lokalnym. Zakłada się, że inne grupy użytkowników również odniosą korzyści z tej propozycji, w tym sektor prywatny, szkoły wyższe, naukowcy i środki przekazu.

Dyrektywa została już przyjęta przez Parlament Europejski i Radę Unii. Przyjęcie dyrektywy obliguje wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej do jej stosowania.

Problematyka Infrastruktury Informacji Przestrzennej staje się na tyle ważna, że zasługuje na cykliczne forum dyskusyjne, jakim w zamierzeniach organizatorów mają się stać „Krakowskie spotkania z INSPIRE”.

Przewiduje się wygłoszenie referatów zamawianych oraz referatów zgłoszonych przez uczestników sympozjum i zaakceptowanych przez Radę Programową.

Artykuły opracowane na podstawie wygłoszonych referatów, pozytywnie zrecenzowane zostaną opublikowane w kolejnym tomie „Roczników Geomatyki”.

Przewidywany zakres tematyczny referatów:

  • Dziedzictwo kulturowe i jego miejsce w dyrektywie INSPIRE Unii Europejskiej
  • Zarządzanie dziedzictwem kulturowym
  • Środowisko naturalne i krajobraz jako element dziedzictwa kulturowego
  • Inwentaryzacji zabytków architektury
  • Trójwymiarowe modelowanie i wizualizacja obiektów dziedzictwa kulturowego
  • Dokumentowanie i monitorowanie światowego dziedzictwa kulturowego
  • Integracja baz danych przestrzennych